Bayimba International Festival header image

2017 Time Table

#BAYIMBA2017 #BAYIMBAat10 PASSPORT

Friday 22nd // Stage One

19:00 Mariam Ndagire & Band (UG)

20:00 Berita (SA)

21:00 Maddox Sematimba (UG)

22:00 Jagwa Music (TZ)

23:00 Cindy Sanyu (UG)

+++++++++++++++++++++

Saturday 23rd // Stage One

19:00 Percussion Discussion (UG)

20:00 Lily Kadima (UG)

21:00 Feridah Rose (UG/DE)

22:00 Maurice Kirya (UG)

23:00 Jose Chameleon (UG)

++++++++++++++++++++++

Sunday 24th // Stage One

19:00 Coopy Bly (UG)

20:00 Limit X (UG)

21:00 Betty G (ETH)

22:00 Makadem (KE)

23:00 Bobi Wine (UG)

+++++++++++++++++++++++

Friday 22nd // Stage Two

18:30 Mutundwe Matali Group (UG)

20:00 Jacinta (UG)

21:00 Haka Mukiga (UG)

22:00 Umoja Boys (NL) & Mwanase Ahmed (KE)

++++++++++++++++++++++++++

Saturday 23rd // Stage Two

15:00 Tujaali Performers (UG)

17:00 – 19:00 The Project INYE (GER/COLUMBIA/SA)

19:00 Apio Moro (UG)

20:00 – 21:00 Sylvester & Abramz (UG)

21:00 Components RW (RW)

+++++++++++++++++++++++++++++

Sunday 24th // Stage Two

14:00 – 16:00 Femme Electronic

18:00 Famous Friends (UG)

19:00 – 20:00 Jo’Ge Flame, Kristien Carol & Shirley May (Youth & Hip Hop) (UG)

21:00 – 22:00 Jemimah & Unit 446 (UG)

++++++++++++++++++++++++++++

Friday 22nd // Auditorium

12:00 – 14:30 BIKES VS CARS (Documentary by Frederik Gertten)

15:00 – 16:30 Kitara Nation School’s Project – Poetry (UG)

19:00 – 20:00 The Veiled Truth (UG/RW)

20:30 – 21:30 Abdu Mulasi (UG)

++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 23rd // Auditorium

12:00 – 13:00 “Facing the Climate” – Effects of climate change in Uganda

14:00 – 15:00 Kitara Nation – Poetry (UG)

15:00 –  16:00 Musical Stand Up Comedy – Edwin Mukalazi (UG)

18:00 – 19:00 Dance Performance (UG)

20:00 – 21:00 David Walters (FR)

21:30 – 22:30 Chance Nalubega (UG)

+++++++++++++++++++++++++++++

Sunday 24th // Auditorium

12:00 – 14:00 Punishment Island – Film

16:00 –  17:00 Black Pearl (UG)

19:00 – 20:00 Street Dance Force & ABC Fleva (UG)

20:30 – 22:00 Fred Ssebatta (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++

Friday 22nd // Dance Floor

17:00 – 18:00 KKOOLO Fashion (UG)

+++++++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 23rd // Dance Floor

17:00 – 18:00 Gloria Wavamunno (UG)

20:00 – 23:00 – Silent Disco/Headphone Disco

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Sunday 24th // Dance Floor

17:00 – 18:00 Ras Kasozi & SEED Uganda (UG)

20:00 – 23:00 – Silent Disco/Headphone Disco

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 23rd // Green Room

14:00 – 16:00 Dance Workshop (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Open Space

Art Installation – Matthieu Tercieux (FR) & Eduardo Souillot (FR)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Photography Exhibition

Facing the Climate – Foyer

Nodding disease –Theatre Notice board

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Upper Garden

Ekyaalo Kasaayi & Drum circle Uganda

3D Bayimba Art Installation – Stacey Gillian (UG)

Stage One Backdrop – Xenson (UG)

Stage Two Backdrop – Fitsjerald Art Studio (UG)

All day Art and Craft sales/exhibitions