Bayimba International Festival header image

Artists of all disciplines are invited to submit their applications – Applications are accepted until 30th April 2019
APPLY NOW

2018 Programme

Programme – #Bayimba2018 @ Lunkulu

Thursday 2nd // Centre Stage

  • 7:00pm Chance Nalubega (UG)
  • 9:00pm Kabuye Ssemboga (UG)
  • 10:30pm Ziggy D & the Groovetones (UG)
  • 12:00am Ragga Dee (UG)

+++++++++++++++++++++

Friday 3rd // Centre Stage

  • 5:00pm Percussion Discussion (UG)
  • 7:00pm Lily Kadima (UG)
  • 9:00pm The SOIL (SA)
  • 10:30pm Seby Ntege & Band (UG/UK)
  • 12:00am Iryn Namubiru (UG)

++++++++++++++++++++++

Saturday 4th // Centre Stage

  • 6:00pm Holly Rey (SA)
  • 8:00pm Swahili Ally (TZ)
  • 10:00pm Shamsi Music (KE)
  • 12:00am Maurice Kirya (UG)

++++++++++++++++++++++

Sunday 5th // Centre Stage

  • 4:00pm Aleczandah (UK/UG)
  • 6:00pm Shane Palko (USA)
  • 8:00pm Holy Keane (UG)
  • 10:00pm Shifah Musisi (UG)
  • 11:00pm Jose Chameleon (UG)
  • 12:00am Jemimah Sanyu & Unit 446 (UG)
  • 1:30am – 9:00am DJ sets (Festival Afterparty)  

+++++++++++++++++++++++++++++

Thursday 2nd // Stage Two

  • 5:00pm Lord Fred Sebatta & Matendo Band (UG)
  • 8:00pm Red Banton (UG)
  • 9:00pm Kaz Kasozi (UG)

+++++++++++++++++++++++++++++

Friday 3rd // Stage Two

  • 2:00pm Tom Strauch (GER)
  • 3:00pm Jokolera Matali Group (UG)
  • 5:00pm Isaac Abeneko (TZ)
  • 8:00pm Irene Namatovu (UG)
  • 11:00pm Pseudopolis & Lewis Lowe (UK)

+++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 4th // Stage Two

  • 2:00pm – 3:00pm DJ Rachael (UG)
  • 5:00pm Nilotika Cultural Ensemble (UG)
  • 7:00pm – 9:30pm MC Ivy (UG), PCY (UG), Recho Rey (UG), Crazie Wispa & Sandra Ug (UG)
  • 10:00pm Bolivar & The Warriors (DRC/NL)
  • 1:00am The Ancient Astronauts present ZIK ZAK (GER, UG, KE, DRC)

++++++++++++++++++++++++++++

Sunday 5th // Stage Two

  • 2:00pm – 4:00pm Izaya The Composer (UG)
  • 6:00pm Famous Friends Acrobatics (UG)
  • 11:00pm – 12:30am – Vincent Segawa (UG)

++++++++++++++++++++++++++++

Thursday 2nd // Theatre Stage

  • 7:00pm Community Beatboxing with Beatboxer Scooter (UG)
  • 8:00pm Mayiyirizo (UG)
  • 10:00pm Stand Up Comedy – Emeka Collins (UG) & Tumu Siime (UG)

++++++++++++++++++++++++++++

Friday 3rd // Theatre Stage

  • 7:00pm – 8:00pm Dikula (UG)
  • 8:00pm Batalo Dance Showcase (UG)           

+++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 4th // Theatre Stage

  • 2:00pm – 5:00pm Kawuukumi – Bakayimbira Dramma Actors (UG)
  • 7:00pm – 10:00pm Kawuukumi (Rpt) – Bakayimbira Dramma Actors (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++

Sunday 5th // Theatre Stage

  • 2:00pm – Community Theatre Training for young people by FourSum Uganda (UG)
  • 4:00pm – Kitara Nation Poets (UG)
  • 8:00pm – Ekitambo Dance Theatre (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++

Thursday 2nd // Stage Three

  • 12am – Since 88 (UG)
  • 1am Hola Jefe (USA)
  • 2am Suraj (KE)
  • 3am Dj Rachael (UG)

+++++++++++++++++++++++++++++++++

Friday 3rd // Stage Three

  • 12am Faizal Ddamba Mostrixx (UG)
  • 1am Fya LeBoof (UG)
  • 2am Skaface (UK/UG)
  • 3am Ras Clan Entertainment (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 4th // Stage Three

  • 12:00pm – 8:00pm Almost Famous Djs
  • 12am Moses Rallo (UG)
  • 1am Sophia Lindsay Burns (UK)
  • 2am Lewis Lowe (UK)
  • 3am Pseudopolis (UK)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Friday 3rd // Fashion Stage

  • 3:00pm Akware na itegelekina “An evening to remember” – Fashion Show (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 4th // Fashion Stage

  • 4:00pm SEED UGANDA Fashion Showcase (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Sunday 5th // Fashion Stage

  • 4:00pm SEED UGANDA Fashion Showcase (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Friday 3rd // Film Programme

  • 8:00pm Amakula Films

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Saturday 4th // Film Programme

  • 8:00pm Film – Partly Cloudy With Sunny Spells/Tempo instabile con probabili schiarite – Courtesy of the Embassy of Italy.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Installation // 2nd – 5th

  • Art Installations – JustaHub (UK)
  • Art Installation – Afrika Collective (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Photography Exhibition // 2nd – 5th

  • Stories From Transit Yellow Buses – Samuel Okocha (NIG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Beach Area

  • Volley Ball
  • 3D Bayimba Art Installation – Stacey Gillian (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  • Nilotika Cultural Village (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  • Feminist Utopia – Fitclique Africa (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  • Writer’s Clinic (SA)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  • Omwenso Project – Creative Minds 256 (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  • Graffiti Writing – Graffiti Writing with Papa Shabani & JK (UG)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  • Stage One Backdrop – Sandra Suubi (UG)
  • Stage Two Backdrop – Kizito Brian (UG)
  • Stage Three – JustaHub (UK)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  • All day Art and Craft sales/exhibitions